Aktuality

Záchrana lip a úprava okolí památníku v obci - dotazník.

Vážení spoluobčané,

v minulých týdnech proběhlo několik jednání s arboristy kvůli posouzení stavu stromů v obci, a to především posouzení stavu lip na návsi a stavu stromů kolem rybníka. Na základě jejich doporučení odborníků nemáme moc dobré zprávy. U rybníka byly dva stromy napadeny nemocí pletiva, a tak nedocházelo ke kvalitnímu vyživování stromů, které tak neustále chřadly. Proto bylo doporučení arboristů stromy odstranit a vysadit nové. K odstranění stromů došlo v průběhu minulého týdne a nová výsadba bude probíhat v rámci projektu kompletní obnově zeleně v obci. 

Co se týká lip na návsi, tak ta blíže k hospodě je relativně v pořádku, ale nemá dostatek vláhy. Proto je opravdu nutné odstranit současné sezení nebo udělat vyvýšené podium. Druhá lípa je však již napadena dřevomorem kořenovým a může se stát, že nepůjde zachránit ani po odborném zásahu. V průběhu příštího týdne proto budou kolem lip probíhat odborné záchranné práce (19.-24.6.2023), tak abychom prostředí pro růst lip zlepšili a stromům se začalo opět dařit. Součástí prací bude odstranění veškeré udusané země kolem kořenů pomocí pneumatického rýče a poté budou kořeny opět zasypat porézním materiálem, udělat šachty k zalívání a upravit okolí. 

S úpravou okolí lip souvisí i úprava památníku, který je také v žalostném stavu (zrezlý plot a napadený buxus kolem památníku). Protože se jedná skutečně o památku a pietní místo, rádi bychom vzhled památníku a tím pádem i celé centrum obce udělali v budoucnu hezčím místem. Nechali jsme si, proto zpracovat projekt viz vizualizace v anketě. 

Důležitou poznámkou je, že při současném stavu toho pod lípami bohužel moc neporoste, protože lípy budou brát z půdy vláhu a živiny, proto jsou nově navrženy vyvýšené záhony, kde budou mít květiny svůj substrát a živiny.

Prosíme Vás o vyjádření Vašeho názoru, zda s navrženým plánem souhlasíte či nikoli. Svůj názor můžete jednoduše vyjádřit vyplněním dotazníku, který najdete dnes ve svých schránkách a jeho odevzdání do schránky na OÚ. Nebo jednoduše kliknutím na odkaz ZDE a vyplněním dotazníku online (https://www.survio.com/survey/d/U9J5H9P5U8B6K2F5F).

Děkujeme všem za pomoc a ochotu.

Za celé zastupitelstvo obce Doubravice,

Radim Šupka
starosta obce

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
dotaznik-zachrana-lip-a-uprava-okoli-pamatniku-v-obci-2023.pdf 2019.1 Kb