Aktuality

Problémy s veřejným osvětlením v obci.


Dobrý den, 

rád bych se Vám nyní pokusil vysvětlil důvody, proč v posledních týdnech docházelo k výpadkům na veřejném osvětlení v naší obci.  

Po kompletním proměření vedení veřejného osvětlení v celé obci, technici firmy E.ON zjistili, že důvodem výpadků je porušený kabel nebo problémy se spojkou, která v zemi kabely spojuje (do každé lampy jde jiný kabel!), a to mezi dvěma lampami v ulici od „Němců“ ke „Kubalákům“. Protože osvětlení v obci nemá samostatné jističe, ale pouze hlavní pojistku, tak zkrat vyhodil vždy skoro celou obec, mimo středu obce, která má samostatnou pojistku.

Problém s poškozeným kabelem (spojkou) byl dlouhodobý, ale jak mi opět vysvětlili technici, tak protože předchozí světla měla velký odběr, tak se více hřály i kabely a nebyla tam taková vlhkost (nedošlo pak ke zkratu). Nyní při nízkém odběru nového osvětlení (LED) se kabely nehřejí a vlhkost způsobuje zkrat, který pak „vyhodí“ pojistky celého veřejného osvětlení.

Nyní tedy (v pátek 22.10.) došlo snad již k dlouhodobějšímu řešení, kdy problematická část veřejného osvětlení, byla dána na samostatný jistič, takže by nemělo docházet k celkovým výpadkům, ale max. k výpadku té problematické části „od Němců ke Kubalákům“. Navíc bylo nastaveno zpoždění rozsvícení, tak aby tato problematická část se vyhnula velkému odběru při sepnutí VDO a zvýšené možnosti výpadku.

Celkovým řešením je pouze výměna kabelu, což je celkem složitá záležitost i s ohledem na ostatní sítě a vjezdy co domů.  Řešit to, ale jako obec samozřejmě budeme. 

Omlouvám se všem za způsobené komplikace, stejně tak za trochu laické vysvětlení, ale snažím se pouze předat informace od odborníků, které jsme za poslední týdny získal.

Děkuji za pochopení.

Za celé Zastupitelstvo obce Doubravice 

Radim Šupka
starosta obce