Důležité! Informace o výskytu hromadných úhynů volně žijících ptáků

Dne 05.04.2023 obdržela Krajská veterinární správa Státní veterinární správy pro Jihočeský kraj (dále jen „KVS SVS pro Jihočeský kraj“) hlášení o výskytu uhynulých racků v Přírodní rezervaci Vrbenské rybníky v Českých Budějovicích. Pracovníci KVS SVS pro Jihočeský kraj provedli téhož dne místní šetření, kdy na místě zjistili výskyt desítek uhynulých racků u břehů rybníků a především na ostrůvcích na rybnících. Na hladině rybníků byli pozorováni klinicky nemocní racci. Byli odebráni uhynulí ptáci a zasláni k vyšetření v laboratoři. Následně bylo dne 06.04.2023 potvrzeno, že v orgánech uhynulých racků se nachází virus ptačí chřipky. Dne 11.04.2023 bylo ve Státním veterinárním ústavu Jihlava specifikováno, že se jedná o subtyp H5 ptačí chřipky. V současnosti probíhá bližší stanovení viru v Národní referenční laboratoři pro aviární influenzu a newcastleskou chorobu při Státním veterinárním ústavu Praha.

V souvislosti s výskytem této nákazy Státní veterinární správa doporučuje přijmout určitá opatření, jelikož v této oblasti 10 km od místa nálezu uhynulých volně žijících ptáků existuje zvýšené riziko zavlečení nákazy i do chovů drůbeže nebo jiného ptactva drženého v zajetí.

Žádáme o předání informace o výskytu vysoce patogenní avirání influenzy u volně žijících ptáků chovatelům chovaných ptáků ve Vaší obci. Chovatelům doporučujeme důsledné dodržování opatření biologické bezpečnosti ve svých chovech, zejména aby chránili chované ptáky před kontaktem s volně žijícími ptáky, kteří jsou zdrojem této nákazy. V případě, že chovatelé zjistí zvýšené úhyny chovaných ptáků, změny ve zdravotním stavu nebo změny v produkci chovaných ptáků, je třeba, aby tyto skutečnosti neprodleně oznámili KVS SVS pro Jihočeský kraj.

Dále bychom Vás chtěli informovat, abyste v případě nálezu zvýšených úhynů u volně žijících ptáků ve Vaší obci nebo v její blízkosti rovněž neprodleně informovali KVS SVS pro Jihočeský kraj a s uhynulými ptáky nemanipulovali.

Informace o výskytu hromadných úhynů volně žijících ptáků

priloha-1173385802-0-informace-o-vyskytu-hromadnych-uhynu-volne-zijicich-ptaku-149585009.pdf 300.1 Kb
priloha-1173385802-1-letak-ai-pozor-na-ptaci-chripku-s-qr-kodem-331747597.pdf 579.6 Kb